کتابخانه PDF پرینت پست الکترونیکی

این  مرکز آموزشی  دارای بیش از 700 جلد کتاب فارسی و انگلیسی میباشد که مورد استفاده دانشجویان قرار میگیرد . با توجه به اینکه این مرکز آموزشی  دارای محدودیت فضا میباشد لذا به دانشجویان توصیه میشود که از فضای کتابخانه عمومی شهر که در نزدیکی دانشگاه قرار دارد استفاده نمایند که دارای امکانات قابل توجهی است که در زیر به معرفی کتابخانه فوق میپردازیم:

کتابخانه عمومی خاقانی (خداآفرین) درسال 1364با 300 جلد کتاب توسط اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی درکمپ خداآفرین به لحاظ برگزاری نمازجمعه آن زمان درهمان محل ،بامدیریت معلمی به نام حاج صالح اسرافیل پور که ازاعضای ستاد نمازجمعه بودند تاسیس وشروع به فعالیت نموده است وبعد ازیک سال کتابخانه به شهر خمارلو که آن زمان روستا ومرکز بخش خداآفرین بوده انتقال می یابد وبه صورت استیجاری به فعالیت خود ادامه می دهد وبالاخره با همت و تلاش و پیگیری های مسئول وقت (آقای حاج صالح اسرافیل پور ) از اداره کل ارشاد و  مردم ، شوراهای آن زمان و ریش سفیدان محل درسال 1373 زمینی به مساحت تقریبا 2500مترمربع ،همچون سایر ادارات جهت احداث کتابخانه به اداره مربوطه اهداء نموده اند .ساختمان کتابخانه توسط اداره کل ارشاد اسلامی  بعد از دو سال  آماده شده و در سال 1375 افتتاح وبه بهره برداری رسیده است .

زیر بنای کتابخانه 208متر بایک طبقه بوده ودارای 2 سالن مطالعه مجزا برای برادران و خواهران وهمچنین بخش نشریات ، بخش ویژه کودکان و نمازخانه و سرویس های بهداشتی  مجزا می باشد.

کتابخانه هم اکنون براساس آمار بهمن  ماه 1391با 13473نسخه کتاب( 12177نسخه کتاب فارسی،92نسخه غیر فارسی و1204نسخه کودکان) به اعضاء و مراجعین خود خدمات ارائه می کند. فاقدکتب خطی ونفیس می باشد.

با اشاره به اینکه این کتابخانه ازلحاظ موقعیت جغرافیایی درشهرستان ،دقیقا درمرکز شهرستان یعنی شهرخمارلو واقع شده است ولی درخود شهر درحال حاضر تقریباٌ درانتهای جنوب شرقی شهر واقع شده است  که انشاءاله بعد از  5 الی 6 سال که اگرمحدوده شهر به طرف جنوب شرقی توسعه پیدا کند موقعیت کتابخانه نیز بهتر خواهد شد.

تعداد مراجعین به کتابخانه به طور میانگین سالانه حدود 20000نفر می باشد. وتعداد اعضای فعال کتابخانه براساس آمار بهمن ماه سال 91 ، 615نفر می باشد و ماهانه درحدود 500 الی 520 جلد کتاب امانت داده می شود . اگر بخواهیم به سرانه کتاب اشاره کنیم به ازای هرنفر دراین کتابخانه، البته برای هرنفرعضو،29/22جلد کتاب می شود .که آمار قابل توجهی است حتی اگر جمعیت شهر را درنظر بگیریم که 1659نفر می باشد به ازای هر نفر تقریبا 7جلد کتاب موجود است. 

از ویژگیهای خاص این کتابخانه بزرگ بودن محوطه آن است که اگر مسئولین محترم استانی ویا شهردار و شورای اسلامی محترم شهر نسبت به جدول بندی مناسب و فضای سبز و زیباسازی محوطه اهتمام ورزند یکی ازمهمترین تاثیرات خودرا به لحاظ افزایش مراجعین و درنهایت عضویت و امانت خواهد گذاشت و واقعاً این را درکتابخانه مرکزی تبریز می شود لمس کرد. اگر بخواهیم از چهره های موفق اعضای فعلی و سابق این کتابخانه نام ببریم که خالی ازلطف هم نبوده وتأثیر کتابخانه و منابع و فضای آرام و دلپذیر آن برای آن افراد متاثر و مشهود بوده و خودشان به این مسئله مهم اقرار می نمایند به این شرح می باشند :1-آقای ابوالفضل عباس زاده عضو سابق، دانشجوی دکترا در فرانسه از شهرخمارلو2- آقای محسن عباس زاده پزشک عمومی ،عضو قبلی 3-آقای داود عبد زاده دانشجوی پزشکی بورسیه ارتش، عضو قبلی 4-آقای عباس ایمان نژاد مربی  دانشگاه ،عضو فعلی 5- آقای محمدعلی شکر زاده مربی  دانشگاه ،عضو فعلی6- آقای علی امیری  دانشجوی کارشناسی حقوق ،عضوفعال همه ساله و فعلی.7-آقای محمدرضا شریف زاده دانشجوی پزشکی 8-آقای حسین احمدزاده کارشناس ارشد تاریخ و افتخار آفرین معلم نمونه کشوری -9-خانم هاجر سبزه مربی دانشگاه 10- خانم الناز ارشد خمارلو فارغ التحصیل رشته  حقوق 11-دکتر  ودود حاجی زاده دامپزشک نمونه کشوری و صاحب کتاب خاطرات دندان پزشکان وچندین مقاله چاپ شده در نشریات رسمی .

از ابتکارات این کتابخانه برای ارتقاء و یا افزایش شاخص های چهار گانه میتوان به نکات زیر اشاره نمود: برگزاری مسابقات فرهنگی (نقاشی ،کتابخوانی )-ارسال برنامه های کلی ویا مقطع زمانی به کلیه ادارات و نهادها و مدارس و دانشگاه –اطلاع رسانی برنامه های ویژه مناسبت های خاص سالانه تقویمی کشورجمهوری اسلامی (روزانه ،هفته ها ودهه ها ) ازجمله هفته کتاب –حضور درمدارس وسخنرانی به دانش آموزان  و اعلام برندگان مسابقات فرهنگی و اهداء جوایز مربوطه به افراد برنده وکتابخوانان برتر دانش آموزی و یا دبیران محترم مدارس درحضور دانش آموزان ومعلمان درمدارس –حضور در دفاتر مدیران مدارس و دانشگاه و فرماندار محترم  و گفتگو درخصوص ارتقا ء شاخص های چهار گانه –برگزاری جلسات انجمن و نهضت مطالعه مفید و دعوت ازمدیران مدارس ودانشگاه ها جهت افزایش سرانه شاخص های چهار گانه  -تبلیغات ازطریق اطلاعیه ها و بنرها و پارچه نوشته های تبلیغاتی درمیدان شهر و جلوی کتابخانه و معابر عمومی –اهدای مجلات  تاریخ گذشته طبق دستور العمل به اعضاء و مراجعین جهت تشویق به مطالعه علی الخصوص  به تعدادی از زنان خانه دار باسواد برای ایجاد انگیزه مطالعه وکتابخوانی-همکاری با هیات های ورزشی و مذهبی و امنای مسجد -تعامل و تفاهم و همکاری با ادارات و نهاد های دولتی . ارائه خدمات طرح کتاب من که ازطریق اعضای کتاب موردنظرشان ازطریق اینترنت  ازسایت ketabeman.irدرخواست ودرعرض حداقل 2هفته وحداکثر 2ماه دریافت می نماید. استفاده مرجعین از نمایه نشریات که نیازهای اطلاعاتی پژوهشی ومقالات خود را ازاین طریق دریافت می نمایند. استفاده مراجعین ازاینترنت   .

معرفی سایتهای مورداستفاده درکتابخانه که ازضروری ترین نیازهای اعضای کتابخانه وسایر مراجعین می باشد به شرح زیر است:

1-سایت :booki.ir: این سایت سایت شبکه کتابخوانان حرفه ای می باشد و با استفاده از این سایت میتوان باعضویت درآن ازکتب های مجازی وسایر خدمات فرهنگی و مطالعاتی آن استفاده بهینه نمود .

2-سایت ketabeman.ir: با عضویت دراین سایت میتوان کتاب دلخواه خود را سفارش داده و در مدت حداقل یک هفته وحداکثر 2ماه دریافت نمود.

3-سایت iranpl.ir:این سایت بروزترین سایت نهاد کتابخانه های عمومی کشو ر میباشد که برای اولین بار دراستان آذربایجان شرقی افتتاح و فعالیت کرد و هم اکنون درکتابخانه عمومی خمارلو نیز ازاین طریق جستجوی کتاب ،درخواست امانت کتاب، امانت دهی انجام می گیرد وکتابی که ازکتابخانه درخواست بدون وقفه مورد جستجو خود عضو یا کتابدار قرارگرفته ودرصورت موجودیت کتاب درکتابخانه ،فورا دراختیار عضو قرار می گیرد.

4-وبلاگ کتابخانه :khaganikhomarloo.blogfa.com   :  با مراجعه به این وبلاگ میتوانید کلیه اخبار واطلاعات کتابخانه و حتی اخبار فرهنگی وهنری وورزشی شهرستان را مطالعه نمایید.

 

   

 

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
+/- نظر ها
نظر جدید جستجو
 

خبرنامهآمار بازدید


بازدیدهای امروز:202
بازدیدهای دیروز:294
بازدیدهای این ماه:4532
مجموع بازدیدها:286455
حداکثر بازدیدهای ماهانه:45216
صفحاتی که این ماه بازدید شده:12196

جدیدترین مقالات

تماس با ما

آدرس: شهرستان خداآفرین، شهر خمارلو، خیابان ورودی ارس، دانشگاه آزاد مرکز خدا آفر ین
تلفن:      5232698 , 5232843 (427)
فکس:    5232699 (427)

ایمیل:   info@iaukhodafarin.ac.ir